Zaproszenie na kielecką pizzę

Kielce, to stolica województwa świętokrzyskiego. To piękne 197 tysięczne miasto w środkowo-wschodniej Polsce, położone w Górach Świętokrzyskich. Warto je zwiedzić, gdyż posiada bogatą historię. I szczyci się sztuką kulinarną. Więc odwiedzając Kielce zjedz dobrą pizzę w tutejszych pizzeriach.

Pizza, to jedno z najbardziej popularnych dań na świecie. Aż trudno uwierzyć, że placek do pizzy znany był już w starożytności. A w siedemnastym wieku przyrządzano go już serem i bazylią. Po pojawieniu się w Europie pomidorów zaczęto dosmaczać ją tym warzywem. Pierwsze lokale zwane pizzeriami pojawiły się już we Włoszech w osiemnastym wieku. Pod koniec dziewiętnastego wieku istniały już trzy rodzaje pizzy. Obecnie mami ich o wiele więcej. Dlatego pizza smakuje niemalże każdemu, ponieważ składa się z różnorodnych dodatków i pysznego ciasta. Każda pizzeria w Kielcach poleca różne rodzaje pizzy, ale wszystkie pyszne i pożywne.

Pizza, to potrawa kuchni włoskiej. Składa się z cienkiego drożdżowego placka, który jest bardzo dobrze wyrobiony. Placek taki smaruje się sosem pomidorowym i posypuje tartym serem zwanym mozzarellą. Następnie placek jest posypywany ziołami. I pieczony w bardzo gorącym piekarniku. Oczywiście pizza może posiadać także inne dodatki. Ta wyżej opisana jest sposobem tradycyjnym, czyli podstawowym. Każda pizza fast w Kielcach jest podawana według życzeń gości. Może być przyrządzona tradycyjnie lub z wędliną i oliwkami, pieczarkami i warzywami, a nawet z krewetkami. Każdą pizzę można konsumować zarówno na gorąco, jak i na zimno. Choć najbardziej smakuje na ciepło.

Z Włoch receptura na pizzę przedostała się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobiła natychmiast ogromną karierę. Od początku dwudziestego wieku uchodzi tam za jedną z najpopularniejszych potrwa, obok frytek, hamburgera, czy hod doga.

W samych Włoszech wyróżnia się dwie najważniejsze jej odmiany. Jest to pizza rzymska i pizza neapolitańska. Jedna od drugiej różni się grubością i ukształtowaniem ciasta.