Pyszna pizza dla każdego

Włoskie jedzenie na dobre zadomowiło się w naszym klimacie. Lubimy pizzę, makarony, lasagne. Wszystkie te dania wprowadziły włoskie smaki na polskie stoły.

Praktycznie w każdym domu samodzielnie przygotowywało się pizzę. Dawniej, kiedy świadomość kulinarna była niższa, robiliśmy ją na grubym drożdżowym cieście, z ogromną ilością dodatków. Tak po polsku – na bogato. Kiedy zaczęliśmy podróżować i świat stanął przed nami otworem, spróbowaliśmy tej prawdziwej, włoskiej pizzy.

W każdym mieście powstała nie jedna pizzeria (może nie wszędzie tak dobra ja DaVinci Pizza w Bydgoszczy), która oferowała nam to, co do tej pory znaliśmy jedynie z filmów. Pizza przecież była jednym z pierwszych dań, które zamawialiśmy z dowozem. Kilkanaście lat temu zamawianie jedzenia do domu było mało popularną oznaką luksusu. Smaczne jedzenie zagościło na naszych stołach na dobre, kiedy kultura zachodu zaczęła do nas przenikać. Teraz nie wyobrażamy sobie sytuacji, że nie możemy czegoś zamówić z restauracji. Nowe platformy gromadzące lokale gastronomiczne, coraz więcej kurierów z torbami termicznymi – to obraz naszych czasów.

Nie odchodzimy na szczęście całkowicie od wizyt w restauracjach, które mają swój urok i klimat. Niesłabnąca popularnością cieszy się kuchnia włoska. W każdym mieście znajdziemy duże restauracje czy małe trattorie, które oferują prawdziwą kuchnię Włoch. Czytając rankingi potraw, które najczęściej zamawiane są przez klientów, nadal króluje pizza Bydgoszcz na tej mapie niczym się nie różni od pozostałych ośrodków. Wszędzie cienkie ciasto z wybranymi dodatkami walczy – i to skutecznie – o palmę pierwszeństwa.

Pizza w Polsce jest w niektórych przypadkach dość mocno zmodyfikowana pod naszego, rodzimego klienta. Kiełbasa swojska, ogórek kiszony czy oscypek to domena Polaków, którzy lubią w daniu poczuć lokalny smak. Dlatego też wszystkie lokale gastronomiczne trudzą się, aby zaspokoić wysublimowane podniebienia gości. Oferta egzotyczna, z owocami morza, czy pizza na słodko z ananasem to jedne z najbardziej popularnych. Pamiętajmy jednak, że królowa jest tylko jedna, a jest nią margherita. Ciasto, sos pomidorowy, ser dobrej jakości będą najbardziej wyrazistym smakiem Włoch na polskim talerzu.