Krótka historia pizzy z pomidorami

Dodatek świeżych pomidorów na pizzy obecnie nikogo nie dziwi. Są to zresztą jedne z ulubionych warzyw Polaków, dlatego gdy tylko możemy dodać je do jakiejś potrawy, od razu się na to decydujemy. Pomidory są wartościowymi produktami – zawierają mnóstwo likopenu, witaminy C i innych mikroelementów, które przedostają się szybko do naszego organizmu, poprawiają naszą odporność i wspierają nasze zdrowie. Taka pizza w Gdyni (Karwiny) z pomidorami jest jednak pewną nowością na świecie. Mimo iż nam samym znana jest ona od wielu lat, tak naprawdę na tle bogatej i długiej historii włoskich placków można ją uznać za wytwór czasów nowoczesnych. A co wpłynęło na jej powstanie?

Od czasów starożytnych aż do dziewiętnastego wieku nazwa pizzy była zarezerwowana dla chlebowego ciasta, zwykle opiekanego w piecu i podawanego z cebulką bądź czosnkiem – rzadziej serem lub rybą i świeżymi ziołami. W tym bardzo prostym daniu zakochała się jednak królowa Margherita di Savoia, która podczas swoich podróży do Włoch miała okazję wielokrotnie próbować krajowego przysmaku biedoty. To właśnie ona przyczyniła się do utworzenia pierwszej popularnej wersji pizzy. Od swojego imienia nazwała ją mianem „margerita”. Dziś ta prawdziwa włoska pizza tworzona jest z ciasta, pomidorów oraz sera mozzarelli. Dawniej przepis na nią wyglądał niemalże tak samo, z tą drobną różnicą, że ciasto na pizzę zastępowało ciasto chlebowe. Od momentu odkrycia pizzy z pomidorami danie zaczęło stopniowo popularyzować się na całym świecie, stając się jednocześnie narodowym daniem samych Włoch. Pomidory dość późno pojawiły się bowiem w Europie i początkowo uznawano je za produkty luksusowe, gdyż nie można ich było wszędzie dostać. Z tego względu nawet pizza margherita uchodziła początkowo za elitarne i ekskluzywne danie.

Dziś przepisy na pizzę są natomiast tak zróżnicowane, że każdy może znaleźć wśród nich taki, który od razu przypadnie mu do gustu. Pojawiają się receptury na pizze mięsne, warzywne, serowe czy nawet owocowe. Ostatnio jeden z producentów gotowych dań stworzył nawet wersję czekoladową.